IMG_4021

Rēzeknes sākumskolas 2.m klases skolēni muzejpedagoģiskajā programmā “Senais latgaļu dzīvesveids”

Rēzeknes sākumskolas 2.m klases skolēni 2019. gada 16. oktobrī iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros Latgales Kultūrvēstures muzejā apmeklēja muzejpedagoģisko programmu  “Senais latgaļu dzīvesveids”.

Programma radīta ar mērķi izglītot skolēnus par seno latgaļu dzīvesveidu, aktualizējot seno latgaļu arheoloģiskā tērpa kā kultūras vērtības esamību un aicinot pievērsties arheoloģijas un muzeoloģijas nozīmei kultūrmantojumu saglabāšanai.

Nodarbības laikā skolēni iepazinās ar seno latgaļu arheoloģiskajām rotām no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma.

Pēc praktiskās nodarbības skolēni atzina, ka  interesanti bija uzzināt par latgaliešu senajām tradīcijām, sadzīves paradumiem, tautastērpu, senlietām, ieročiem – zobeniem, kaltajiem  nažiem, kuri bija sievietēm; karavīru aprocēm, ādas zābakiem, darba rīkiem, kurus varēja aplūkot muzejā; seno lietu nosaukumiem, piemēram, spirālaproce, kakla riņķis. Aizraujoši bija smiltīs ar darba rīku palīdzību meklēt attēlus kā īstiem arheologiem, zīmēt senās rotas un uzzināt, ka senie latgalieši audzēja graudus, cepa maizi, audzēja aitas, cūkas, govis, un vīrieši gāja medībās. Patika, ka muzeja darbiniece sagaidīja seno latgaļu tautastērpā.

Evelīna saka: “Man muzejā patika. Mēs smiltīs ar darba rīku palīdzību meklējām attēlus. No attēliem varēja uzzināt kā senos laikos latgaļi ģērbās. Man ļoti patika kaklarota uz sievietes kakla. Tā kaklarota bija smaga. Es uzzināju, ka senie latgaļi visu darīja paši.”

Aleksandra: “Muzejā redzēju seno latgaliešu darba rīkus, ar kuriem latgaļi iekopa savas sētas un veica ikdienas darbus. Es redzēju traukus, dažādas krūzes, bļodas, vāzes un seno naudu. Man ļoti patika!”

Paldies Latgales Kultūrvēstures muzeja muzejpedagoģei Ingai Klīdzējai par izzinošu un interesantu muzejpedagoģisko nodarbību!

bibliotekāre/ skolotāja Inta Lāce