Iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros koncertlekcija “Ziemassvētki apkārt pasaulei”

skolassoma2Rēzeknes sākumskolas 2.m, 5.d, 5.m un 6. klašu skolēni 2020. gada decembrī iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros tiešsaistē skatījās koncertlekciju “Ziemassvētki apkārt pasaulei”. Koncertprogramma tika veidota kā koncertstāsts, kas mūzikas valodā atklāj daudzveidīgas Ziemassvētku tradīcijas visā pasaulē. Koncertstāstu papildināja īpaši šai programmai sagatavoti videomateriāli, jautājumi, uz kuriem skolēni tika aicināti atbildēt.

Ziemassvētki ir svētki, kurus gaida visā pasaulē. Ziemassvētku noslēpumu, maģiju katra tauta izdzīvo un tulko savā veidā. Koncertu dziedātājs Mikus Abaroniņš atklāja ar Latviju, ar mājām, jo tā ir vissvarīgākā vieta. Uzsvēra, ka senie latvieši svinēja ziemas saulgriežus un izpildīja Latviešu tautasdziesmu “Sidrabiņa lietiņš lija”. Tad koncertstāsts aizceļoja uz Vāciju, kur jau tālajos viduslaikos aizsākās Ziemassvētku tradīcija ar Ziemassvētku eglītes izmantošanu un izrotāšanu, tad Krieviju – balets un tā komponists Pēteris Čaikovskis “Riekstkodis”, Austriju, kur katru gadu notiek lielās Ziemassvētku un Jaunā gada balles, atskaņoti slavenākie valši, Vīnes valsis – viens no Johana Štrausa pazīstamākajiem valšiem “Kaizer Walzer”, tika atklāti divi Ziemassvētku mitoloģiskie tēli – labais svētais Nikolaus un ļaunais Krampus. Angliju, kur ir visatskaņotākā, populārākā Ziemassvētku dziesma- atskaņo Woman grupas solists Džordžs Maikls “Last Christmas” (“Pēdējie Ziemassvētki”), tad aktualizētas Ziemassvētku tradīcijas Japānā, Ukrainā, Čehijā un ASV- visvairāk populāro Ziemassvētku melodiju.

Koncerts skolēniem patika, jo tika izpildītas Ziemassvētku dziesmas, piemēram, “Last Christmas”, tā bija atpūta, relaksēšanās, interese, aizrautība…, uzzināja par populārajām Ziemassvētku dziesmām, interesanti fakti – stāstījums par Ziemassvētku tradīcijām citās valstīs. Skolēni uzskata, ka pateicīgi bija tas, ka tiešsaistē vienai dziesmai bija redzami vārdi, piemēram, “Pār mazo ciemu ielejā” un nepārtraukti aicinājumi dziedāt līdzi, ko skolēni arī īstenoja, ka koncertstāstu papildināja sagatavoti videomateriāli.

Santa (6.m1 klase) saka: “Man patika koncertlekcija. Visvairāk patika Ziemassvētku mūzika un stāstījums par Ziemassvētku tradīcijām citās valstīs.”

Madara (6.m1 klase): “Skatoties un klausoties koncertu “Ziemassvētki apkārt pasaulei”, man visvairāk patika muzikantu izpildījums. Kā arī man ļoti patika kā dziedāja Mikus Abaroniņš, viņam labi izdevās un daudzām dziesmām es dziedāju līdzi!”

Paldies dziedātājam Mikum Abaroniņam un multiinstrumentālistei Artai Abaroniņai (kontrabass, čelliss, klavieres). Pianistam Dāvim Bindemanim (klavieres). Mikum Strodam (skaņa aizkamerā) un Dāvim Krūmiņam (video meistars)!

Paldies Rēzeknes sākumskolas iniciatīvas „Latvijas skolas soma” koordinatorei Gunitai Ozoliņai, Rēzeknes sākumskolas mūzikas skolotājam Jānim Veļičko un Svetlanai Bilinskai par sadarbību!

bibliotekāre/ skolotāja
Inta Lāce