Muzikāli izglītojoša tiešsaistes nodarbība “No trokšņa līdz skaņdarbam” kopā ar Liepājas Simfoniskā orķestra mūziķi

Dzintars_3Rēzeknes sākumskolas 1.d, 1.m (Zoom platforma) un 4.m (Google Meet platforma) klases skolēniem 2021.gada 31.martā iniciatīvas ”Latvijas skolas soma” ietvaros notika muzikāli izglītojoša tiešsaistes nodarbība “No trokšņa līdz skaņdarbam” kopā ar Liepājas Simfoniskā orķestra mūziķi Kristapu Catlaku. Izglītojošās nodarbības mērķis bija veicināt bērnu piederības sajūtu gan latviešu tautas mantojumam – Kultūras kanonā iekļautajām latviešu tautas dziesmām, gan izjust piederību Liepājas un Kurzemes mūzikas dzīves vērtībām.
Muzikāli izglītojošajā nodarbībā “No trokšņa līdz skaņdarbam” skolēniem tika dota iespēja palīdzēt  Liepājas Simfoniskajam orķestrim, kurš nonācis sarežģītā situācijā. Tuvojoties koncertam, orķestris ir sapratis, ka viņiem steidzami trūkst kādas latviešu tautasdziesmas pavadījums, tādēļ skolēniem būs jānāk palīgā! Jau nodarbības sākumā skolēni saņēma vēstuli no orķestra ar īpašu uzdevumu: izveidot muzikālo pavadījumu koncerta noslēguma skaņdarbam. Tāpēc, izmantojot pašu izvēlētos, skanošos priekšmetus, skolēni  nodarbībā iepazina ritma radīšanas pamatprincipus un, aktīvi līdzdarbojoties, nonāca no abstrakta trokšņa līdz pilnvērtīgam skaņdarbam. Piecdesmit minūšu ilgajā nodarbībā skolēni praktiski darbojās, pielietojot mūzikas stundās jau apgūtās zināšanas un iepazīstot latviešu tautas mantojumu – tautasdziesmas.
Nodarbības otrajā daļā skolēniem pievienojās kāds noslēpumains viesis – Baltijā senākā orķestra, “Liepājas Simfoniskā orķestra” mūziķis Kristaps Catlaks, kurš pastāstīja par savu lomu orķestrī, kā arī iepazīstināja ar sava instrumenta spēli, kopā ar skolēniem atskaņojot viņu apgūto tautasdziesmu “Bēdu manu, lielu bēdu”.Dzintars_2
Raitis: “Man šī nodarbība ļoti patika. Es uzzināju par jauniem mūzikas instrumentiem, kā var izveidot savu mūzikas instrumentu.”
Patrīcija: “Man patika šī nodarbība, jo es uzzināju, kā skan klarnete. Aizraujoši bija radīt mūzikas ritmus, kā arī  patika klausīties un spēlēt mūsu 4.m klases orķestri.”
Agnija: “Man ļoti patika darināt ritmu dziesmai “Bēdu manu lielu bēdu”. Es uzzināju vairākus faktus par Liepājas koncertzāli “Lielais Dzintars”.”
Demija: “Pats interesantākais bija tad, kad mēs izdomājām savu mūzikas ritmu un, kad atbildējām uz uzdotajiem jautājumiem. Ļoti patika, kā mākslinieks spēlēja klarneti. Bija jauki un jautri! Es uzzināju, kādus skaņdarbus spēlē Liepājas Simfoniskajā orķestrī. Iepazinu dažus instrumentus, kādus spēlē orķestrī.”
Beāte: “Man bija interesanti, kad mēs mēģinājām uzminēt tautasdziesmu. Es uzzināju vairāk par Liepājas koncertzāli un lielo orķestri.”
Megija: “Man patika kā spēlēja klarneti un  mums pašiem bija iespēja izdomāt ritmu dziesmai “Bēdu manu lielu bēdu.”
Valters: “Man patika šī nodarbība, jo mēs veicām dažādus muzikālās izjūtas uzdevumus un iepazināmies ar skaistu instrumentu – klarneti.”
Paldies Liepājas Simfoniskā orķestra mūziķiem un mūziķim Ievai Uhavicai un Kristapam Catlakam  par izzinošo, interesanto, aizraujošo muzikāli izglītojoša tiešsaistes nodarbību “No trokšņa līdz skaņdarbam”!

Rēzeknes sākumskolas 4.m klases audzinātāja Alise Ārgule
Rēzeknes sākumskolas bibliotekāre/ skolotāja Inta Lāce