SKOLAS

2023. gada novembrī un decembrī Rēzeknes sākumskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja muzejpedagoģisko nodarbību “Maskošanās tradīcija Latgalē – Laižam čyguonūs!” Latgales Kultūrvēstures muzejā. Īpaši noderīga nodarbība bija 4.klases skolēniem, jo vizuālajā mākslā tiek apgūta tēma par maskām. Nodarbības laikā skolēni iepazinās ar maskošanās tradīcijām Latgalē, uzzināja par raksturīgākajiem maskošanās rituāliem un izdarībām. Tika iepazītas dažādas kādreiz Latgalē darinātie masku veidi – čigāniete, siena kaudze, slota, garā sieva, dzērve, kaza, vilks, lācis, īsais vīrs, pārdevējs u.c. Tika iepazīta masku simboliskā nozīme, piemēram, kaza simbolizē svētību un gaismu, bet vilks simbolizē nakti un ļaunumu. Skolēni pilnveidoja savu runātprasmi latgaliski, izspēlēja jautras spēles jeb kaitas. Nodarbības beigās bija iespēja iesaistīties masku gājienā jeb “laistīs čyguonūs, uzvelkot kādu no tradicionālajām maskām, tādejādi katram pašam izdejojot, piedzīvojot un izjūtot maskošanās tradīcijas.

“Es uzzināju, ka senos laikos pieaugušie ģērba maska tā, lai viņus neatpazītu un gāja uz citām mājām masku gājienā. Man patika, ka muzeja vadītāja bija sagatavojusi daudz dažādas maskas un mēs varējām paši tās uzvilkt un izmēģināt.” (Nikola Boršča)

WhatsApp Image 2023-12-11 at 13_33_43

Foto:L.Meščanova